Vi er fleksible​
Vi er uddannede
Vi er konkurrencedygtige
Previous slide
Next slide

NK Care tager corona alvorligt

NK Care lytter naturligvis til sundhedsstyrelsens anbefalinger, og vi er derfor ekstra opmærksomme på hygiejne. Vi bruger blandt andet handsker og spritter både hænder og udstyr grundigt af. Vi har desværre også i en periode måtte begrænse noget af den nære kontakt, der kendetegner NK Care, for at beskytte alle.

Vi tager også vores medarbejderes helbred meget seriøst og lader selvfølgelig ikke nogen komme på arbejde med sygedomssymptomer, eller hvis de har været i nærheden af nogen, som kan være syge.

For at minimere risikoen for smittespredning har vi også aflyst alle personalemøder og andre samlinger i NK Care. Vi sørger også for at vores personale møder ind forskudt, så der er så få mennesker samlet af gangen, som overhovedet muligt.

Kommunerne udsender løbende generelle retningslinjer for blandt andet hygiejne, og de retningslinjer retter vi os selvfølgelig ind efter. Hjørring Kommune har for eksempel bedt os aflyse alle ikke-nødvendige besøg, såsom rengøring og lignende. Det betyder, at vi desværre bliver nødt til at aflyse alle ikke-nødvendige besøg de næste 14 dage.

Dem der modtager NK Pleje og BPA Service vil ikke opleve nogle ændringer, udover et forhøjet hygiejneniveau, men vi holder naturligvis øje med situationen.

Vi opfordrer alle til at lytte til myndighederne og eventuelt læse mere hos Sundhedsstyrelsen, Lungeforeningen, Kræftens Bekæmpelse eller Hjerteforeningen.

Hvis du er særligt udsat og har valgt at gå i selvvalgt isolation kan du også få mere hjælp, for eksempel til indkøb, fra Røde Kors.