Vi er fleksible​
Vi er uddannede
Vi er konkurrencedygtige
Tidligere
Næste

Hvordan får jeg NK Care hjemmehjælp i Brønderslev?

NK Care tilbyder privat hjemmehjælp i Brønderslev Kommune. Det er gratis at skifte til NK Care, hvis du allerede er visiteret til hjemmehjælp i Brønderslev Kommune. Du kan nemlig selv vælge din leverandør. Så hvis du ønsker en fleksibel hjælp, hvor dine behov har første prioritet, så vælg NK Care.

Hvis du eller din pårørende ikke er visiterede i Brønderslev, kan I ringe til visitationen på 99 45 44 20. Visitationen vil så vurdere, om du kan få hjemmehjælp. Hvis de vurderer, at du er berettiget, vil du kunne vælge NK Care som din private leverandør.

Hvad er privat hjemmehjælp?

Vi leverer altid hjemmepleje på brugerens præmisser. Vores medarbejdere er uddannede social- og sundhedshjælpere eller social- og sundhedsassistenter, og vi bestræber os altid på, at det er de samme mennesker, der kommer i dit hjem hver gang.

Det sikrer vi os ved at tilbyde vores medarbejdere et godt arbejdsmiljø, så vi kan holde fraværet nede på 2-3 %. 

Det, at vores medarbejdere er glade, gør selvfølgelig også en forskel for dig som bruger. Vi tror på, at den bedste hjemmeplejer er en glad hjemmeplejer.

Du kan få hjælp til rigtig mange forskellige ting i hjemmet, som f.eks. gåture, støvsugning, opvarmning af mad og opvask eller bestilling af dagligvarer. Opgaverne vil være inddelt i to kategorier: personlig pleje og praktisk hjælp.

Ved at vælge NK Care privat hjemmepleje i Brønderslev Kommune sikrer du dig, at du får fleksibel hjælp, der prioriterer dine behov.

Hvem kan få hjemmehjælp?

Det er Brønderslev Kommune, der vurderer, om du kan modtage hjemmehjælp. De vil vurdere dit behov for hjælp ud fra din samlede situation. De vurderer blandt andet, om du har brug for vedvarende hjælp, eller om du kun har brug for hjælp i en kortere periode.

Du har ret til hjælp uafhængigt af din boligsituation. Det betyder, at du kan få hjælp, uanset om du bor alene eller med andre, i eget hus, i bofællesskab, i plejebolig eller noget helt fjerde.

Hvis visitationen ikke godkender dig til hjemmehjælp, eller du ikke er tilfreds med den mængde hjælp, du bliver tilbudt af visitationen, kan du klage til kommunalbestyrelsen inden for fire uger.

Hvorfor vælge NK Care i Brønderslev?

NK Care blev startet af Nina Korsgaard, efter at hun selv havde arbejdet i sundhedsvæsenet i 30 år. I sundhedsvæsenet oplevede Nina, at alt for mange af medarbejderne blev stressede af ikke at kunne få lov til at yde den omsorg, folk havde brug for.

Derfor giver vi i NK Care vores hjælpere nok tid til at kunne udføre deres arbejde og opfylde brugernes behov. Vi prioriterer at bruge et par minutter ekstra for at sikre, at både brugeren og hjælperen er glade efter besøget.

I NK Care tilbyder vi privat hjemmehjælpBPA Service og sygepleje/pasning.