Vi er fleksible​
Vi er uddannede
Vi er konkurrencedygtige
Previous slide
Next slide

NK Care: Corona status

Vi hos NK Care er opmærksomme på, at Corona smittetrykket er på vej op i regionerne omkring nordjylland. Derfor opfordrer vi til, at både medarbejdere og ældre i hjemmepleje hos os, tager deres forholdsregler.

NK Care ser på stor alvorlighed med den bekymrende tendens omkring Covid-19, hvor smitten stiger i det regionale område omkring Brønderslev. Smittetrykket i Brønderslev kommune er heldigvis, i skrivende stund, under kontrol og har en flad kurve.

Der er dog en bekymrende tendens længere sydpå, hvor især Aarhus står for en stor stigning over de sidste par uger. Vi tager naturligvis vores ansattes sikkerhed og sundhed yderst alvorligt og ikke mindst de ældre, der er i vores pleje. Derfor er vi naturligvis ekstra opmærksomme i disse uger, efter denne stigning af smittede med Covid-19 i Danmark.

Da ældre og kronisk syge, som bekendt er ekstra udsat i disse corona tider, så har vi forhøjet vores hygiejneniveau for at sikre, at vores medarbejdere kan gå sikkert på arbejde og at vores ældre i pleje kan føle sig trygge. Dette betyder ekstra fokus på brug af værnemidler og ikke mindst personlig hygiejne hos alle vores medarbejdere.

Er du i risikogruppen?

Risikoen for ældre må dog ikke alene baseres på alder. Den enkelte ældres risiko for et sygdomsforløb med corona afhænger i højere grad af, hvor rask og rørig man er, om ens funktionsniveau er som det skal og af ens fysiske formåen og aktivitetsniveau, fx om man går ture eller cykler. Det anbefales således at holde sig i god fysisk form, selvom man er udsat. Naturligvis på en sikker og forsvarlig måde.

Det betyder også noget, om man til daglig kan klare sig i eget hjem. Hvis man er utryg omkring corona, så skal man altid kontakte sin egen læge. Man skal dog altid ringe til sin læge, inden man dukker op til en konsultation. Hvis man, som udsat ældre, har svært ved få hverdagen i isolation til at hænge sammen, så kan man kontakte Røde Kors og få hjælp til fx indkøb.

Vi følger naturligvis til alle tider sundhedsmyndighedernes retningslinjer og anbefalinger omkring corona. Ligeledes er vi i tæt kontakt med Hjørring Kommune omkring håndteringen af corona i forbindelse med ældre-og hjemmepleje. 

Hvis du er i vores pleje, så kan du altid regne med, at vi hos NK Care gør alt, hvad vi kan for at give den bedst mulige pleje, på en sikker og forsvarlig måde. Hvis du føler dig utryg i forbindelse med corona og er i pleje hos os, så kan du altid kontakte os, vi tager gerne en god snak.

Facebook
LinkedIn